Toczenie CNC bez tajemnic
Zastosowanie urządzeń sterowanych numerycznie do obróbki metalu daje możliwość wykonywania powtarzalnych przedmiotów w tysiącach egzemplarzy naraz praktycznie bez pojawiania się ubytków. Otrzymanie określonego kształtu wymaga przeprowadzania różnych form obróbki. W tym wpisie postanowiliśmy przyjrzeć się toczeniu CNC.
Rodzaje toczenia
Toczenie jest to rodzaj obróbki wiórowej stosowanej najczęściej do obrabiania powierzchni zewnętrznych lub wewnętrznych brył obrotowych. Obróbka polega na oddzielaniu warstwy materiału za pomocą noża tokarskiego. W ruch wprawiany jest obrabiany przedmiot, a nie ostrze. Dzięki temu detal otrzymuje kształt walcowaty, stożkowy lub kulisty. Toczenie można podzielić na kilka rodzajów:
- kopiowe – wykonywane według wzornika sterującego ruchem posuwowym noża po dowolnej linii,
- kształtowe – toczenie brył obrotowych niecylindrycznych za pomocą noża w kształcie obrabianego przedmiotu,
- poprzeczne – nóż porusza się w kierunku prostopadłym do osi obrotu przedmiotu (metoda stosowana przede wszystkim w obróbce powierzchni czołowych),
- wzdłużne – kierunek posuwu noża jest równoległy do osi obrotu przedmiotu (najpierw nóż wykonuje toczenie zgrubne, a następnie dokładne),
- obwiedniowe – wykonywane przy użyciu specjalnego noża tokarskiego kołowego,
- stożkowe – kierunek ruchu posuwowego przecina kierunek osi toczenia pod kątem innym niż prosty.
Odpowiednio wytoczone detale są poddawane kolejnym formom obróbki, aby w końcowej fazie stać się częściami stosowanymi do przemysłu maszynowego, samochodowego, lotniczego, rolniczego itp.
Zalety toczenia CNC w stosunku do tradycyjnej obróbki
Proces toczenia CNC w teorii nie jest skomplikowany. Przedmiot zostaje umieszczony w tokarce wprawiającej go w ruch obrotowy. Obrabia go nóż tokarski, który pracuje w ruchu liniowym na podstawie wprowadzonych do komputera parametrów. Ostateczny kształt oraz jakość detalu zależą jednak nie tylko od ustawionych danych, ale także od umiejętności i doświadczenia operatora. Całość procesu jest dużo szybsza i dokładniejsza niż praca na tradycyjnych tokarkach. Maszyny do obrabiania CNC umożliwiają kontrolę położenia poszczególnych elementów. Stosuje się je przede wszystkim do produkcji seryjnej, gdzie pożądana jest duża ilość detali o identycznych parametrach. Najczęściej są to wałki, osie, tuleje, tarcze, pierścienie, kołnierze, cylindry i stożki. Ciągły cykl produkcyjny pozwala zmniejszyć do minimum straty materiałowe.